مؤسسه آموزش عالی ارم دارای خوابگاه مخصوص دختران با نظارت مستقیم می باشد.

 

آدرس : میدان معلم – خیابان ایمان جنوبی – کوچه ۲۱ – فرعی ۲۱/۳ – آخر کوچه درب آخر

کدپستی : ۷۱۷۵۹۸۵۶۳۴

 

ضوابط و مقررات سکونت در خوابگاههای موسسه آموزش عالی ارم شیراز

دانشجوی گرامی تندرستی و امنیت دو شرط مهم و ضروری در ارتقاء و پیشرفت هر جامعه‌ای محسوب میشوند که در آموزههای دینی نیز بر آنها تاکید شده است. خوابگاه نیز از این امر مستثنی نیست بلکه بدلیل حضور نخبگان جامعه در این محیط و رسالت خطیر جامعه دانشگاهی در تولید علم و پرورش متخصصان و فرهیختگان برقراری امنیت و جو سرشار از آرامش و اعتماد در خوابگاه از اهمیت مضاعفی برخوردار است. لذا ضمن تاکید بر جایگاه رفیع خوابگاه با عنایت  به اهمیت حفظ سلامت این محیط و تأمین حقوق دانشگاهیان و حفظ کرامت دانشجویان انتظار می‌رود ضمن رعایت قوانین و مقررات و پرهیز از هرگونه تخلف نسبت به حفظ محیط سالم خوابگاه کوشش نماییم.

همچنین در موارد بروز و مشاهده امور خلاف قانون و شئونات دانشجویی کار رسیدگی را به مراجع ذیصلاح دانشگاهی بسپاریم. خوابگاه قسمتی از محوطه دانشگاه محسوب می شود که دانشجو بهنگام ورود می‌بایست کارت تردد خود را همراه داشته و به مسئولین مربوطه ارائه نماید.

بدیهی است در صورتی که دانشجویان اقدام به جعل و یا سو استفاده از کارت سکونت خود نماید ضمن معرفی فرد خاطی به مراجع ذیصلاح برابر مقررات مربوطه برخورد خواهد شد. همچنین دانشجو لازم است در حفظ و نگهداری کارت سکونت خود نهایت دقت را بعمل آورد.

در زیر بخشی از ضوابط و مقررات سکونت در خوابگاه های دانشجویی آمده است :

الف- قوانین و مقررات عمومی خوابگاه :

۱- در ابتدای سکونت در خوابگاه چنانچه محل سکونت دانشجو دارای اساسیه و تجهیزات باشد و مسئولیت کسری لوازم آن به عهده شخص یا اشخاص تحویل گیرنده خواهد بود.

۲- تامین لوازم  شخصی مانند پتو و محفله و تشک و بالش بر عهده دانشجو می باشد و مدیریت خوابگاه هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ندارد.

۳- دانشجو حق نگهداری و استفاده از  اشیاء و لوازم عمومی خوابگاه را در اتاق مسکونی خود ندارد.

۴- هر دانشجو موظف به حفظ اموال شخصی خود بوده و مدیریت خوابگاه در این رابطه هیچ مسئولیتی ندارد.

۵- دانشجوی ساکن در خوابگاه مجردی حق طبخ غذا در اتاق مسکونی خود را ندارد.

۶- تغییر یا تعویض قفل و سایر وسلیل محل سکونت دانشجو بدون اجازه ی کتبی امور دانشجویی ممنوع است.

۷- دانشجو موظف است به نظافت محل سکونت خود و حفظ بهداشت و پاکیزگی معابر و اماکن عمومی خوابگاه باشد.

۸- دانشجو موظف است هنگام خروج از خوابگاه وسایل برقی اتاق خود را کاملا خاموش کند.

۹- در صورتی که در امور تاسیسات اتاق های مسکونی خوابگاه  و اماکن عمومی نظیر حمام سرویس‌های بهداشتی آشپز خانه  از قبیل مشکلات برقی و انشعابات گاز و… خللی پیش بیاید نیاز به تعمیر یا تعویض و جابجایی داشته باشد دانشجویان موظفند مراتب را کاتباً به مسئول خوابگاه اطلاع دهند تا بررسی اقدام لازم به عمل آید مسئولیت عدم اطلاع موارد فوق و یا دخالت مستقیم در این‌گونه  امور که موجب ضایعات احتمالی جانبی و مالی بشود به عهده دانشجویان آن محل می‌باشد.

۱۰- ساکنین خوابگاه موظفند به منظور جلوگیری از گرفتگی فاضلاب و سرویس‌های عمومی و آشپزخانه و حمام و دستشویی از ریختن آشغال و کاغذ و پارجه و… خودداری نماید در غیر این صورت خصارت وارده به عهده به عهده فرد یا افراده خاطی می‌باشد و در صورت تکرار آن موجب محرومیت دائمی آن  از خابگاه خواهد شد.

۱۱- ساعت ورود و خروج مجاز در خوابگاه بر حسب فصول سال از سوی امور دانشجویی مؤسسه تأمین و اعلام می‌گردد.

۱۲- احترام به شئونات و رعایت مقررات جمهوری اسلامی ایران لازم است.

۱۳- رعایت ادب و احترام متقابل بین دانشجویان و مسئولین خوابگاه الزامی است.

۱۴- ورود خواهران دانشجو با ظاهر و پوشش نامناسب به درون خوابگاه ممنوع است.

۱۵- ظاهر شدن با پوشش نامناسب به درون خوابگاه ممنوع است.

۱۶- دانشجویان موظفند لباس‌های زیر خود را به دور از انظار عمومی نگهداری و خشک نمایند.

۱۷- نگهداری استفاده از ابزار غیر قانونی در خوابگاه دانشجویی ممنوع است.

۱۸- ایجاد هرگونه مزاحمت که موجب سلب آسایش ساکنان خوابگاه گردد از قبیل (ایجاد سر و صدا و درگیری و بلند نمودن صدای بیش از حد رادیو و تلوزیون نواختن ابزار و آلات موسیقی و استعمال دخانیات و…) ممنوع است.

۱۹- رعایت حقوق ساکنین اماکن مسکونی مجاور و یا مشرف بر خوابگاهای دانشجویی الزامی است.

۲۰- از ساعات ۲۲ تا ۵ بامداد در خوابگاه سکوت عمومی اعلام می شود در آن ساعات ساکنین خوابگاه ملزم به رعایت سکوت و آرامش خواهند بود.

۲۱- رعایت موارد مندرج در این دستورالعمل برای کلیه ساکنین خوابگاه‌ها الزامی است و مسئول خوابگاه موظف است موارد خلاف را جهت رسیدگی و یا طرح در کمیته انضباطی  به امور دانشجویی گزارش نماید.

۲۲- به منظور جلوگیری از هر گونه پیش آمد ناگوار مسئول خوابگاه مجاز است با استفاده از کلید های اضافی اتاق‌ها که در اختیار دفتر مسئول خوابگاه می‌باشد در مواقع ضروری به اتاق های خوابگاه مراجعه و سرکشی نماید و دانشجویان موظفند در این رابطه همکاری لازم بعمل آورد.

۲۳- چنانچه مشخص گردد که دانشجو در مورد خود اطلاعات نادرست داده است ضمن معرفی به کمیته انضباطی دانشجویان سکونت وی لغو و جریمه مدت سکونت با احتساب پنج برابر هزینه سکونت در خوابگاه دریافت خواهد شد.

ب- قوانین پذیرش و ثبت نام دختران :

۱- دانشجو حق واگذاری محل مسکونی خود را به دیگری ندارد ولی در صورت لزوم تعویض محل سکونت دانشجو با اجازه کتبی امور دانشجویی امکان پذیر خواهد بود.

۲- ساکنین خوابگاه موظفند هنگام تخلیه خوابگاه اموال و لوازم موجود در اتاق را که در بدو اسکان تحویل گرفته‌اند به همان نحو تحویل مسئول خوابگاه نموده همچنین کلید واحد مربوطه و کارت سکونت را به مسئول خوابگاه تحویل دهند در غیر ان صورت اجاره بهای خوابگاه تا پایان سال تحصیلی محاصبه می‌گردد.

۳- بر اساس دستور العمل صادره از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری حداکثر مدت مجاز سکونت در خوابگاه از زمان شروع به تحصیل به شرح زیر می باشد:

الف- مقطع کاردانی حداکثر چهار نیمسال

ب- مقطع کارشناسی ناپیوسته حداکثر چهار نیمسال

ج- مقطع کارشناسی حداکثر هشت نیمسال

بنابراین به تمامی دانشجویان توصیه می شود به گونه ای برنامه ریزی کنند که در دوره زمانی قانونی تحصیل خود را به پایان برسانند.

ج- قوانین و مقررات ویژه خوابگاه دختران :

شرایط ملاقات در خوابگاه دختران:

۱- سکونت مادر و خواهر دانشجو به عنوان میهمان با ارائه مدرک معتبر حداکثر دو مرتبه در هر نیمسال تحصیلی بلامانع است.

۲- سکونت دانشجویان مؤسسه به مدت سه شب در هر ماه به عنوان میهمان بلامانع است.

۳-سکونت افراد غیر دانشجو و دیگر منسوبین دانشجویان ممنوع است.

بدیهی است مبلغ اجاره بهای مربوط به حضور میهمان مطابق قوانین از دانشجو دریافت گردد.

ظوابط و مقررات تاخیر و غیبت در خوابگاه دختران:

۱- دانشجو میتواند از شبها فقط در منازل خویشاوندان ساکن شهری که قبلاً مشخصات آدرس و نسبت آنها با دانشجو در فرم مربوطه قید شده و به تایید اولیای قانونی او رسیده است با رعایت سابر موارد اقامت نماید.

۲- دانشجو متقاضی موظف است علت خروج خود از خوابگاه را حداکثر یک روز قبل کتباً به مسئول خوابگاه اطلاع دهد و مشخصات خویشاوند خود را در فرم مربوطه ثبت‌نام نماید.

۳- در صورت عدم تطبیق در خواست دانشجو با مشخصات و آدرس بستگان مدیریت خوابگاه می‌تواند ضمن اطلاع رسانی به اولیای قانونی دانشجو برابر مقررات رفتار نماید.

۴- دانشجوی دختری که مایل باشد در ایام تعطیل به شهر های محل اقامت بستگان نزدیک خود مسافرت کند نیز مسئول موارد فوق الذکر می باشد.

۵- دانشجو پس از مراجعه به خوابگاه موظف است حضور خود را به مسئول خوابگاه اعلام نماید.

۶- در صورت غیبت یا تاخیرغیر موجه در ورود به خوابگاه دانشجو موظف است مدارک لازم مبنی بر موجه بودن غیبت یا تأخیر خود را به مسئول ارائه نماید. در چنین شرایطی است که لازم است خانواده دانشجو حداکثر ۲ روز بعد کتباً و یا حضورا به مسئول خوابگاه توضیح دهند.

۷- با دانشجویانی که ماهیانه بیش از سه مورد تاخیر در مراجعه به خوابگاه یا غیبت غیر موجه داشته باشند برابر مقررات انضباطی برخورد و نهایتاً دانشجو از خوابگاه محروم خواهد شد.